Fókuszban a digitalizáció - a projekt zárult, a munka folytatódik
Sikeresen zártuk Riliam I-4.0 projektünket, melynek célja támogatni és segíteni a robotikában, digitalizációban, automatizálásban, mechatronikában, illetve mesterséges intelligenciában érdekelt vállalkozásokat. A Szabadkai Műszaki Szakfőiskolával, a Szegedi Tudományegyetem Mérnökkarával és a Szabadakai Üzleti Inkubátorral közösen megvalósított projekt keretében elért eredmények sikeresen járultak hozzá a térség vállalkozásainak hálózatosodásához, szorosabb együttműködéséhez, aktív párbeszéd kialakításához.
A projekt eredményei:
Robotika Kompetencia Adatbázis
Hogy segíteni tudjuk a digitalizációban érintett vállalkozások összekapcsolódását és szakmai együttműködését, feltérképeztük és a Robotika kompetencia adatbázisba rendeztük azon vállalkozásokat, amelyek már érintettek a robotika, automatizáció, mesterséges intelligencia vagy éppen az Ipar 4.0 eszköztárának használatában, illetve a jövőben terveznek bevezetni új technológiákat, az Ipar 4.0-val összefüggő változtatásokat. Az adatbázis célja, hogy a vállalkozásoknak, egyéb szervezeteknek egy platformot biztosítson, elősegítse egymás megismerését és ösztönözze a vállalkozások közötti kapcsolatfelvételt.
Az adatbázisba bekerülő cégek egyben a Technológiaváltók üzleti közösségének részesévé is válnak.
Az üzleti közösséghez való csatlakozás előnyei:
Esettanulmányok
2022. március és május között 10 esettanulmány került felvételre a Dél-Alföldi Régióban és a határ túloldalán, a szerb Vajdasági Autonóm Tartományban. A cél a térségbeli cégek technológiaváltással kapcsolatosjóógyakorlatainak, tapasztalatainak bemutatása volt.
Az esettanulmányok felvétele a Riliam I-4.0 projekt (HUSRB/1903/43/0051) keretében valósulhatott meg, a keretrendszert a Dél-alföldi technológiaváltók üzleti közössége biztosította. Az esetek kiválasztásánál elsődleges szempont volt, hogy technológiaváltásban élenjáró vállalkozások jógyakorlatai kerüljönek bemutatásra, illetve hogy a bemutatott jó gyakorlatok magas transzfer potenciállal rendelkezzenek, ezáltal más vállalkozások által is alkalmazhatóak legyenek.
Az esettanulmányok az alábbi linkeken érhetőek el:
Solvelectric Technologies Kft.
Az esettanulmányok mellett videókban is bemutattuk a jógyakorlatok egy részét, melyeket itt tekinthetnek meg.
Rendezvények, vállalatlátogatások
A projekt keretében összesen tizenkét rendezvény került megvalósításra, klubesemények, konferenciák, tréningek és vállalatlátogatások formájában. Közös jellemzőjük volt, hogy digitalizációs, automatizációs fókusszal járt körbe minden esemény egy-egy, vállalkozásokat érintő főbb témát. Így például a Legrand Zrt-nél tett látogatás középpontjában a zöldebbé vállás és az energiacsökkentés volt, a Naturtex Kft-nél pedig arra próbáltuk megtalálni a választ, hogy hogyan lehet sikeresen technológiát, illetve telephelyet váltani. Olyan fontos témák sem maradhattak el a vállalatlátogatások során, mint például a technológiaváltás és szakemberhiány kapcsolata, annak megoldási javaslatai, melyről a Güttler Kft-nél tett látogatásunk során beszélgettek az érintettek.
A RILIAM I-4.0 projektünk ugyan lezárult, de a megkezdett munkát folytatjuk, továbbra is a digitalizációra és vállalkozásaink versenyképességének növelésére fókuszálva.