Uniós lépések a méltányos minimálbérekért
A Covid19 válság nyilvánvalóvá tette, hogy megfelelő fizetésekre van szükség az Európai Unióban. A frontvonalban munkát vállalók közül közül sokan dolgoznak minimálbérért, például ápolók, egészségügyi dolgozók, gyermekgondozók és takarítók. Az EU-ban a minimálbért keresők közel 60 százaléka nő.
Igény a méltányos minimálbérre
A minimálbér nem más, mint a legalacsonyabb díjazás, amelyet a munkáltatóknak fizetniük kell a munkavállalóik számára. Bár minden uniós országban érvényben van egyfajta gyakorlat vele kapcolatban, a tagállamok többségében ez a díjazás gyakran nem fedezi az megélhetési költséget. AZ EU-ban 10 minimálbérért dolgozó munkavállalóból 7 megélhetési gondokkal küzdött 2018-ban.
Minimálbér az EU-ban
A havi minimálbérek között 2020-ban komoly eltérések voltak az Unióban, a bulgáriai 312 eurótól egészen a luxemburgi 2142 euróig. A széles skála egyik oka a megélhetési költségek jelentős különbsége a tagállamokban.
Az Unióban kétféle minimálbér létezik:
- Törvények által előírt minimálbér: hivatalos törvények szabályozzák. A legtöbb tagállam rendelkezik ilyen jogszabályokkal.
- Kollektív megállapodás szerinti minimálbér: 6 tagállamban a béreket a szakszervezetek és a munkaadók közötti kollektív szerződések határozzák meg, bizonyos esetekben ide értve a minimálbért is. Ezek az országok: Ausztria, Dánia, Ciprus, Finnország, Olaszország és Svédország.
Mit tesz az Európai Parlament?
A Parlament, a Tanács és a Bizottság 2017 novemberében közösen hirdette ki a szociális jogok európai pillérét, rögzítve, hogy az Unió elkötelezett a méltányos bérek biztosítása mellett. 2019 októberében a Parlament állásfoglalást fogadott el, amelyben arra szólította a Bizottságot, hogy javasoljon jogi eszközt a méltányos minimálbérekhez az EU-ban.
Ezt követően 2020 decemberében elfogadott jelentésben a Parlament kiemelte, hogy a méltányos bérekről szóló irányelvnek segíteniük kell a munkavállalók szegénységének felszámolását és a kollektív tárgyalásokat.
2020-ban a Bizottság javaslatot tett a minimálbérek javításáról szóló irányelvre az EU -ban. Ennek célja, hogy ne csak a munkavállalókat védje az EU-ban, hanem segítse a nemek közötti bérszakadék megszüntetését és az egyenlő versenyfeltételek megteremtését az egységes piacon.
Az irányelv minden tagállamban támogatni kívánja a kollektív tárgyalásokat a bérekről. A törvényben előírt minimálbérekkel rendelkező országok esetében célja, hogy biztosítsa a minimálbérek megfelelő szintjének meghatározását, figyelembe véve a társadalmi-gazdasági feltételeket, valamint a regionális és ágazati különbségeket.
A Parlament foglalkoztatási szakbizottsága foglalkozik a Bizottság javaslatával és várhatóan 2021 szeptemberében a plenáris ülésen szavaz majd róla.
Forrás: az Európai Parlament hivatalos oldala, 2021. augusztus 23.