A Csongrád - Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara 20 szakértő részvételével 2020. novemberében megalapította a Megyei Munkaerőpiaci Egyeztető Kerekasztalt (MMK). A Megyei Munkaerőpiaci Egyeztető Kerekasztal célja, hogy olyan felsőoktatási-, szak- és felnőttképzési szakmai párbeszéd alakuljon ki, amely a megye gazdaságának fejlődési irányaival összhangban van.

A kamara, a gazdasági szervezetek és a szakképző intézmények, illetve fenntartóik számára kiemelten fontos egy-egy gazdasági húzóágazat helyzetének ismerete, következtetések, vélemények, javaslatok megfogalmazása, amelyek üzenet értékűek lehetnek a felsőoktatás, a szakképzés és a felnőttképzés számára. Az MMK alakuló ülésének résztvevői vállalták, hogy releváns fejlesztési, munkaerőpiaci és képzési információikat megosztják egymással, megfogalmazzák az ágazat képzési igényeit, elősegítik szakmai anyagok készítését.

Az MMK munkájában a kamara felkérésére a Szegedi Tudományegyetem, a megyei- és megyei jogú városok önkormányzatainak képviselői, a kormányhivatal, az agrárkamara, a szakképzési centrumok vezetői, és a gazdálkodó szervezetek képviselői vesznek részt – fórum jelleggel.

Az MMK tagjainak lehetősége van véleményt formálni a szakképzés középtávú képzési szerkezetét érintő kamarai javaslatokról. Azaz: munkaerőpiaci ismereteik, javaslataik, támogatásuk alapján hozzájárulnak ahhoz, hogy a szakképzésben résztvevő tanulók, illetve a képzésben résztvevő személyek államilag finanszíroztott keretek között jussanak államilag elismert szakmához. A Csongrád - Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara ezért kiemelten számít a Kerekasztal résztvevőinek véleményére a Csongrád-Csanád megye középtávú képzési szerkezetére vonatkozó kamarai javaslata megfogalmazásakor.

Az MMK munkájában résztvevő szervezetek megerősítették a kooperáció fontosságát, támogatásukról biztosították a szakképzés megújításán dolgozó valamennyi résztvevőt.

A szakképzés átalakításával valamennyi képviselt szervezet számára is meghatározó kérdés, hogy van-e elegendő, jól képzett munkaerő a térségben. Ettől az évtől átalakult a szakképzés intézményrendszere a technikusi végzettséggel hiánypótló szerepet tölt be a vállalati szervezetben. Megerősíthető, hogy a gazdasági szereplők továbbra is szerepet kívánnak vállalni a duális gyakorlati szakképzésben.

Egy másik kamarai kezdeményezés is elindult. Alakítottunk 5 ágazati munkacsoportot a gépészet, az élelmiszeripar, az elektronika, az informatika és turizmus-vendéglátás ágazatok helyzetének bemutatására, a szakképzési igényeik megfogalmazására. A munkacsoportok kialakították munkaprogramjaikat, felméréseket és tanulmányokat készítenek, amelyeket a megosztanak az ágazati szereplőkkel.

Honlapunkon szeretnénk megosztani az érdeklődőkkel azokat a szakmai anyagokat, tanulmányokat, amelyek a szakképzés átalakulásának időszakában segítik az informálódást.