Tanulószerződések után járó szocho-kedvezmény
A tanulószerződések szocho-kedvezményének elszámolásával kapcsolatban felmerült kérdésekkel kapcsolatban az alábbiakról tájékoztatjuk képzőhelyeinket:
Tanulószerződés esetén a Szocho tv. 17/A. §-a szerinti szocho-kedvezmény elszámolható:
A pihenőnapok elszámolhatósága közvetlenül nem vezethető le a szabályozásból, de az MKIK-nak a KIM-mel és a NAV-val egyeztetett szakmai véleménye az, hogy az Szkt. átmeneti szabályai és a Szocho törvény átmeneti szabályai szerinti megfeleltetésekből következik, hogy a régi Szkt. szerinti „pihenőnap” megfelel a szakképzési munkaszerződés alapján járó szabadságnak. Ezért a tanulószerződés esetén ezek a pihenőnapok is elszámolhatók ugyanúgy, mint a szakképzési munkaszerződés esetén a szabadság. Megjegyzendő, hogy ezen értelmezés szerint tehát nem számolható el az összes iskolai szünet, csak évente 35 illetve 30 munkanap. Fenti értelmezés 2023. augusztus 1-jétől a tanulószerződések kifutásáig elszámolt szocho-kedvezményre alkalmazandó.
Az óraszám arányos elszámolhatósággal kapcsolatban fontos, hogy a tanulószerződés nem munkaviszony (ellentétben a szakképzési munkaszerződéssel). A tanulószerződéses tanuló nem kötelezhető sem magasabb óraszámra, sem az iskolai szünetekben végzett munkára – akkor sem, ha már elfogytak a régi Szkt. 66. § szerinti pihenőnapjai.
A régi Szkt. 26. § (5) bekezdése kimondta:
„A tanuló a szakképzési kerettanterv alapján készített szakmai programban a szorgalmi időszakra meghatározott gyakorlati óraszámon és az összefüggő szakmai gyakorlatra meghatározott óraszámon felül – a szakmai gyakorlaton keletkezett mulasztás pótlása kivételével – gyakorlati foglalkozáson való részvételre nem kötelezhető.”
Forrás: MKIK