Új elnök az MKIK élén – Nagy Elek meghirdette a kamarai reneszánsz programját
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) október 30-án tartott tisztújító küldöttgyűlése Nagy Eleket választotta a szervezet új elnökévé. A megmérettetésen Nagy Elek 121 voksot kapott, Parragh László leköszönő elnökre 67-en szavaztak. Az új elnök megbízatása négy évre szól – derült ki az MKIK beszámolójából.
Nagy Elek az MKIK új elnöke elmondta, hogy – az eddig elért eredmények magtartása mellett – az együttműködésben, a közös gondolkodásban és a tudásalapú döntésekben hisz. A Nagy Elek által meghirdetett program lényege, hogy a kamara minden erejével segítse a vállalkozásokat és támogassa versenyképességüket, valamint támaszkodjon a területi kamarákban felhalmozott nagy értékű tudásra. A kamara folytatja a kormányzattal megkezdett együttműködést és élni fog a szakmai javaslattétel lehetőségeivel. Bízik abban, hogy közösen, együttműködve megvalósítható a magyar kamarai rendszer reneszánsza. Elmondta, míg annak idején a reneszánsz középpontjában az ember állt, a megújuló kamara középpontjában a vállalkozások állnak.
A küldöttgyűlésen megválasztott elnök megköszönte a kamarai közösség bizalmát, a kampányban részt vevő munkatársai, valamint vármegyei és városi kamarai partnerei közreműködését és külön köszönetet mondott Parragh Lászlónak 24 éves elnöki munkájáért.
A tisztújító küldöttgyűlésen az alelnökök személyéről is döntöttek, ennek eredményeként pedig a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara (CSKIK) elnöke, Dr. Kőkuti Attila is alelnöki tisztséget tölt be a következő 4 évben az MKIK-nél. Így a CSKIK vezetése mellett a Bács-Kiskun és a Békés vármegyei iparkamarák tevékenységének koordinálása is feladatai közt szerepel a jövőben.
Dr. Kőkuti Attila mellett alelnökként Nagy Elek munkáját segíti még Dr. Balog Ádám nagyvállalati elnökségi tag, a Promid Zrt. tulajdonosa; Kovács Dezső, a Zala Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke; Kovács J. Attila kézműipari alelnök, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara kézműipari alelnöke; Miklóssy Ferenc, a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Dr. Síkfői Tamás, a a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara elnöke; Dr. Simon Attila, a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke és Dr. Tordai Péter, a Nógrád Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Az MKIK általános alelnöke Pintér-Péntek Imre, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke lett a küldöttek szavazatai alapján.
A tisztújítást követően Dr. Kőkuti Attila a Délmagyarország kérdésére elmondta, ez a választási eredmény azt jelenti, hogy a kamara működésének átalakítása megkapta a bizalmat, nekik pedig élniük kell ezzel. Az átalakulás lényegéről azt mondta, eddig ez a szervezet felülről irányított volt, ezen szeretnének változtatni.
– A területi kamarák többnyire megyénként szerveződtek. Ezek állnak közvetlen kapcsolatban a vállalkozásokkal és ezeknél koncentrálódnak az információk is. Ezért úgy tud az országos szervezet hatékonyan működni, ha nem ezek fölé rendelünk vezetőséget, hanem számukra biztosítunk egy koordináló szervet – magyarázta. Hozzátette: partnerré szeretnének válni a kormányzat számára, aktív részesei szeretnének lenni a gazdaságpolitikai döntéseknek.
– Az elsődleges cél viszont az, hogy növelni tudjuk a vállalkozások versenyképességét. Ha ugyanis a termelékenységet nem tudják növelni, akkor nem lesz reális cél a gazdasági változások elősegítése – tette hozzá.
Alelnökként Kőkuti Attila egy szakterületért is felel majd, de hogy pontosan mely terület felelőse lesz, az a november 15-i alakuló ülésen dől majd el az egyeztetések során.