Szakmai segítség az ESG jelentéstételhez
Közeleg az ESG jelentéstételi határidő, az egyik érintett szektor az építőipar. Éppen ezért szeptember 12-én a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával közösen, a Nemzetgazdasági Minisztérium támogatásával ESG-workshopot rendeztünk Szegeden a Vállalkozásfejlesztési projektünk részeként. A program célja az volt, hogy segítsük a vállalkozásokat az ESG szabályozások és a jelentéstételi elvárások értelmezésében. Az ingyenes lehetőség iránt jelentős volt az érdeklődés, még a szomszédos megyékből is érkeztek vállalkozók, vagy építőipari cégek munkatársai, akiket Szücs Réka és Porkoláb László, a Deloitte munkatársai segítettek eligazodni az új rendszerben.
Az ESG az Environmental (környezeti), Social (társadalmi) és Governance (irányítási) angol szavak rövidítése. Ez az a 3 tématerület, amiben a vállalatoktól elvárt a jelentéstétel. A befektetők, szabályozók, fogyasztók és dolgozók részéről egyre nagyobb az elvárás, hogy a vállalatok ne csak a pénzügyi, hanem a természeti és társadalmi tőkének is jó gondozói legyenek és ennek fenntartásához biztosítsák a megfelelő vállalatirányítási feltételeket. Egyre több befektető veszi figyelembe befektetési döntési folyamataiban az ESG szempontokat, amelyek egyre fontosabbá válnak a tőkebevonás során, valamint a részvény- és kölcsöntőke esetében egyaránt.
Természetesen nem minden ESG tényező esetében egyformán érintettek a vállalatok, viszont a szeptember 12-ei programon mindenki hathatós segítséget kapott ahhoz a területhez, amelyben érintett.
Szó volt a jelentéstételről, azon belül a szabályozói elvárásokról, az alapelvekről és az alkalmazható sztenderdekről is. De a szakemberek beszéltek magáról a jelentésről gyakori példák bemutatásán keresztül, sőt, a gyakori kihívásokat és azok kezelését is bemutatták. Mindemellett pedig az üvegházhatású gázok sem maradtak ki, Így a jelenlévők megtudhatták, hogy melyek az üvegházhatású gázok elszámolási protokolljának alapjai, de jó gyakorlatokat is láthattak az elszámolás kapcsán.
Galéria