Nagy fegyver van az építészek kezében – az éghajlatváltozásról szólt a Nemzetközi Építésügyi Konferencia

Tizenhatodik alkalommal szervezte meg a Nemzetközi Építésügyi Konferenciát a vármegyeszékhelyen a Csongrád-Csanád Vármegyei Mérnöki Kamara a Csongrád-Csanád Vármegyei Építész Kamarával, a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamarával, az Enterprise Europe Network Dél-alföldi Regionális Irodájával és a Dél-Alföldi Urbanisztikai Egyesülettel együttműködve június 5-én az iparkamara székházában. Az éghajlatváltozás szélsőséges hatásai kiterjednek az emberre, az épített környezetre és az összes környezeti elemre, éppen ezért idén ez a téma állt a konferencia fókuszában. Az esemény célja az volt, hogy szakmai előadásokon keresztül bemutassa a klímaváltozás következményeit és a megoldási lehetőségeket.

A megjelenteket dr. Kőkuti Attila, a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara elnöke köszöntötte, aki arról beszélt, hogy nincs jó helyzetben a gazdaság, így a beruházási kedve is igen alacsony az országban, éppen ezért a gazdasági önkormányzatnak is feladata az, hogy segítséget nyújtson a vállalkozásoknak abba, hogy termelékenyek, versenyképesek tudjanak lenni. Megjegyezte, ez később az építőiparra is hatással lehet, hiszen ha növekszik a termelékenység, növekszik a cégek bevétele, akkor újból felélénkül majd a beruházási kedv is.

Üdvözölte a megjelenteket Schulcz Péter, a Csongrád-Csanád Vármegyei Építész Kamara elnöke is, aki szintén arról beszélt, hogy a magyar gazdaság nincs jó helyzetben, ezen pedig csakis úgy lehet javítani, ha a hozzáadott szellemi értékeket hoznak létre a cégek. Hozzátette, kényszerhelyzet van, amit a folyamatosan változó éghajlat tovább nehezít, viszont a konferencia segítséget, hasznos információkat ad a jelenlévőknek ahhoz, hogy miként tudnak alkalmazkodni a változásokhoz és a kialakult helyzethez úgy, hogy a gazdaság ismét fellendüljön.

Idén új elnök köszöntötte a résztvevőket a Dél-Alföldi Urbanisztikai Egyesület részéről, Talmácsi István vezetésével működik az egyesület. Mint mondta, a célja az, hogy a korábbihoz képest sokkal szerteágazóbb, szélesebb körű legyen a szervezetük tevékenysége, így például a társadalmi, az építész és a mérnöki feladatokkal is foglalkoznak majd. Kiemelte, a klímaváltozás már unalmas témának tűnik, azonban pont most van itt az ideje, hogy felkészüljünk az előttünk álló kihívásokra, ehhez a konferencia gyakorlati példákon keresztül is segítséget nyújt.

Kovács Tamás, Szeged alpolgármestere is üdvözölte, hogy Szegeden már 16 éve működik egy ilyen nemzetközi szintű konferencia, amely illeszkedik a város céljaihoz, törekvéseihez. Beszámolója szerint a szegedi önkormányzat helyi megoldásokkal igyekszik felkészülni a globális problémára, vagyis a megváltozott környezeti hatásokra. Közölte, hamarosan klímatűrő növényeket telepítenek, véderdőket hoznak létre és a hőszigeteket is csökkentik majd a városban egy sikeres uniós pályázatnak köszönhetően.

A jövő ott dől el, hogy milyen élettartamú és környezeti hatású építményeket terveznek, építenek a szakemberek – erről már Wagner Ernő, a Magyar Mérnöki Kamara elnöke beszélt csütörtökön Szegeden. Arra hívta fel a jelenlévők figyelmét, hogy előrelátóan kell tervezni, gondolkodni, mert most van itt az ideje a jövő megalkotásának, a tervek kidolgozásának, mert csakis az tud majd építkezni amikor új lehetőségek nyílnak meg, aki most elkészíti a terveket, felkészül a beruházásokra. Úgy véli, a holnap sikere ma kezdődik.

A konferencián számos előadás és kerekasztal-beszélgetés elhangzott, melyek mind azt üzenték, hogy az építészek kezében nagy fegyver van, hiszen ők azok, akik a jól átgondolt tervekkel és a megfelelő anyaghasználattal tenni tudnak az éghajlatváltozás ellen és csökkenteni tudják a hőszigeteket.
A konferencián a hagyományokhoz híven díjazták a kiemelkedő munkát végző építőipari szakembereket. Idén Domonkos László, a DOMI 87 Építőipari és Épületgépészeti Kft. tulajdonosa; Hajós Tibor, a Hajós Építész Iroda tulajdonosa; valamint Széles Géza, a GÉM Kft. tulajdonosa vehette át a Vedres István-díjat.

Az előadás anyagok a hozzájárulások függvényében olvashatóak a csatolt dokumentumoknál. 

 

 

Az Enterprise Europe Network keretében a „Hungarian Consortium for Enterprises” című projekt megvalósulását az Európai Bizottság és a Miniszterelnökség Területfejlesztési Parlamenti Államtitkársága támogatja.