Legyél a versenyben a legjobb! – Innovációs Nap az iparkamarában

Kamaránk a vármegye gazdálkodó szervezeteinek legnagyobb társadalmi közösségeként küldetésének tekinti a jövőről való tudatos gondolkodás lendületben tartását. Ennek mentén szervezte meg i3 Klubunk május 14-én az első Innovációs Napot, amelyen szakemberek oszlatták el a vállalkozók innovációval kapcsolatos félelmeit.

A nyitóelőadást Prof. Dr. Szabó Gábor, a Magyar Innovációs Szövetség elnöke, fizikus, az ELI ALPS ügyvezetője tartotta meg, aki többek közt arról beszélt, hogy az innováció nem arról szól, hogy kitűzzük magunk elé célként, hogy 15 helyet ugrunk előre jövőre, majd mégsem sikerül, hanem a valóságot kell látni, olvasni. Tehát az innováció esetében megvalósult gazdasági eredménnyel járó folyamatról beszélünk, amelyen keresztül a versenytársakkal szemben is elértünk valamit – mutatott rá. Éppen ezért azt tanácsolta a jelenlévőknek, hogy úgy innováljanak, hogy a versenyben a legjobbak legyenek.

Szabó Gábor szerint akkor halad egy vállalkozó jó úton, akkor innovál jól, ha van mögötte gazdasági eredményeket hozó folyamat, ha növekedni tudott a vállalkozás és közben valami új dolog jött létre. Azt javasolta a hallgatóságnak, hogy nézzék meg az Innovációs Nagydíj nyerteseit, akik munkájából ötletet meríthetnek, és képet kaphatnak arról, hogy mit jelent innoválni.

A nap során előadást hallhattak a vármegyei vállalkozók dr. Matuz Jánostól, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda tanácsadójától a közvetlen uniós források szerepéről, továbbá Prof. Dr. Dékány Imre kémikustól az innovációról, ami megváltoztatta az életünket „Gyógyszer és olaj” címmel, míg Gyimesi László, a Mystic Nails Hungary Kft. ügyvezetője interaktív workshopot tartott arról, hogy miként lehet jól innoválni.

Egy igen érdekes téma is terítékre került, mégpedig a közösségi finanszírozás. A téma kapcsán Kövesdi Gábor, a Brancsközösség.hu Zrt. vezető tisztségviselője adott elő, így derült ki az, hogy míg az USA-ban a vállalkozók 70 százaléka ismeri ezt a forrásszerzési lehetőséget, addig hazánkban csupán a 15 százalékuk tud róla. Közölte, a közösségi finanszírozás azt jelenti, hogy nem banki hitel vagy pályázat útját jut pénzhez a vállalkozás annak érdekében, hogy fejleszteni tudják, hanem többen ajánlanak fel, adományoznak bizonyos összeget a tervek megvalósításra.

Mint kiderült, ennek több formája is van, de mindegyik lényege az, hogy a vállalkozó nem egy végleges, meghatározott összeget kap, mint egy hitel vagy egy pályázat esetén, hiszen például egy elővásárlás esetén befolyhat akár több millió forint is. A lényeg az, hogy nem kell pályázni, hitelt igényelni, hanem a vásárlót jól kell kiszolgálni. Így nem kell aggódni azon, hogy elfogy a pénz, a fejlesztés után nem marad összeg a bérekre, hiszen egyértelműen profit jön létre ezzel a finanszírozási formával, ami közös sikert eredményez, mert nemcsak a projekt valósul meg, hanem a vásárló is jól jár.

A rendezvénynek része volt két kerekasztal-beszélgetés is. Egyiken azt vitatta meg Barta Attila, a Florin Zrt. igazgatóság elnöke; Gyimóthy László, a Scolia Kft. ügyvezetője; Horváth Péter, az Innomedo Kft. ügyvezetője Knezevics Viktor, az SZKT ügyvezetőjének moderálásával, hogy az innováció hogyan tudja megváltoztatni egy-egy vállalkozás életét. A második beszélgetés fókuszában pedig az állt, hogy a határokon túl miként zajlanak a fejlesztések. A beszélgetést Kaszás Anikó, az i3 Klub vezetője moderálta, résztvevője pedig Dr. Ritter Marianna, a BKIK Innovációs és Kutatás fejlesztési Kollégiumának elnöke; Prof. Dr. Kónya Zoltán, az SZTE tudományos és innovációs rektorhelyettese; Opitz Tiberius, az Innovative Baseline SRL. ügyvezetője (Arad) és Pejić Aleksandar, az Icbtech Kft. ügyvezetője (Szabadka) volt.

Az esemény a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara támogatásával a 2024-2025. évi, NGM_SZERZ/173/3/2024 számú Vállalkozásfejlesztési projektben valósult meg.

 

A rendezvényen készült fotók itt tekinthetőek meg: