Együtt táplálja a jövőt az iparkamara és az Újvidéki Egyetem
Tápláljuk a jövőt! – címmel szervezett nyitókonferenciát szeptember 4-én az Újvidéki Egyetem a Vajdasági Gazdasági Kamarában, ezzel útjára indítva az Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia határon átnyúló együttműködési programban megvalósuló Feeding Future projektet, melynek fókuszában a digitalizáció, a tudatos táplálkozás, valamint a soft skill készségek fejlesztése áll.
Mint ismert, Csongrád-Csanád vármegyében és Szerbia határ menti térségében is az élelmiszeripari szektorban az oktatási programok lassan követik a változó munkaerő-piaci igényeket, jellemző a megfelelő kommunikációs és digitális készségek hiánya a munkavállalóknál. Ezért indította el az Újvidéki Egyetem Technológiai Kara és a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara a Feeding Future nevű projektjét egyetemi hallgatók és a vállalkozások számára.
A szeptember 4-i nyitókonferencián dr. Tráserné Oláh Zsuzsanna, a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara (CSKIK) titkára arról beszélt, hogy hosszú évek óta gyümölcsöző kapcsolatot ápol a gazdasági önkormányzat az Újvidéki Egyetemmel és a Vajdasági Gazdasági Kamarával is, éppen ezért bízik abban, hogy a mostani közös projekt is eredményes lesz, és együtt megoldást kínálnak a szakemberhiány csökkentésére. Emellett szólt arról is, hogy ahogyan a mostani együttműködésnek, úgy az idén 30 éves kamarának is kiemelt célja a digitális kompetenciák fejlesztése, ezért indították útjára a robotikaszakkört, valamint szerveztek és szerveznek mesterséges intelligenciával (MI) kapcsolatos előadásokat. Hozzátette, szeptemberben három alkalommal is ingyenes MI előadásra várják a vállalkozásokat.
A szerdai konferencián ott volt Halász János, az Interreg-IPA Magyarország-Szerbia közös titkárságának vezető-helyettese is, aki elmondta, a projekt fókuszában az élethosszig tartó tanulás áll, de az egészségtudatos táplálkozással kapcsolatos tevékenységek is kiemelt szerepet kapnak. Közölte, a program 63,5 millió eurós uniós támogatásból valósul meg a 2024/2025-ös programozási időszakban. Rámutatott, ez a projekt egyike az első pályázati felhívásukban eredményesen pályázó együttműködéseknek. Jelenleg 56 projektjük van, ami szerződéskötés előtt áll, összességében körülbelül 22 millió euró európai uniós támogatással – tette hozzá.
A Feeding Future projektben négy kurzus jön létre: kommunikáció és branding, digitális és körkörös megoldások az élelmiszertermelésben- és elosztásban, okos megoldások az élelmiszergyártásban, valamint egészségtudatos táplálkozás. Mindezek beépülnek majd az újvidéki felsőoktatási intézmények tantervébe is. Az oktatási csomag második része céglátogatások formájában valósul meg, és szintén négy témát ölel fel: a női vállalkozások jó gyakorlatainak bemutatása, fenntartható megoldások jó gyakorlata, e-megoldások az élelmiszeriparban, valamint tudatos táplálkozás.
Juhász Bálint, a Tartományi Képviselőház elnöke Norman Borlaug amerikai agronómust idézve azt mondta a nyitókonferencián, hogy a világbékét nem tudjuk üres hassal megőrizni, utalva ezzel a projekt jelentőségére. Hangsúlyozta, a mostani program beruházás a mezőgazdasági és az élelmiszeripari tudás és infrastruktúra fejlesztésébe. Megjegyezte, ez a kezdeményezés nagyban hozzájárul az egészséges élelem előállításához, a termőföldtől az asztalig ellátási lánc javításához.
Szólt arról is, hogy a korábban megvalósult határon átnyúló programok jelentősen hozzájárultak a Vajdaság és Szerbia fejlődéséhez. Példaként említette a Királyhalom – Ásotthalom közötti utat, a Kübekháza – Rábé határátkelő és az oda vezető út létrejöttét, valamint a Szeged – Szabadka vasútvonalat is.
A Feeding Future projekt részeként elkészül majd az élelmiszeripar modernizálását előirányzó stratégia, valamint sor kerül az Újvidéki Technológiai Kar laboratóriumainak modernizálására is. A program támogató partnere a Vajdasági Gazdasági Kamara, az Ecopanonia klaszter, valamint az újvidéki Európa Kollégium.
Fotók forrása: Juhász Bálint facebook
Galéria