Döntőben a vármegyei tortacsodák

Idén új zsűrije van a Magyarország Cukormentes Tortája versenynek, ahol különleges alapanyagokból és kreatív elkészítési módokból idén sem volt hiány. A bírálók Budapesten a Zila Kávéházban rendezett elődöntőn választották ki a továbbjutókat. Az Egy Csepp Figyelem Alapítvány és a Magyar Cukrász Ipartestület által kiírt versenyre 18 kreációval érkeztek a cukrászok – derült ki az alapatvány közleményéből.
Mint írták, a zsűri összetett szempontrendszer szerint, anonim módon pontozta a tortáka, az íz, a küllem és az újszerűség mellett a verseny jellegéből adódóan a szénhidrát- és kalóriaérték is befolyásolta a bírálókat a döntésben. A program elsődleges célja ugyanis, hogy a kiegyensúlyozott étrendbe illeszthetőek legyenek a kiválasztott édességek, melyeket bátran fogyaszthatnak a cukorbetegek és az egészséges életmód hívei is.

A Magyarország Cukormentes Tortája verseny döntőjébe a következő torták jutottak be:

  • Meggy Mandula Szimfónia – Benczur Sándor, Kovács János, Marcipán Cukrászda – Hódmezővásárhely (Főbb ízek: meggy, mandula, málna)
  • Bíborköd – Lawal-Papp Zsófia, Papp Cukrászda – Makó (Főbb ízek: feketeribizli, tökmag, angolkrém)
  • Cseppharmat – Lakatos Pál és Bicsérdi Viktória, Levendula és Kert Cukrászda – Szigetszentmiklós (Főbb ízek: alma, dió, vaníliás fehércsokoládé)
  • Nyári ébredés – Vadócz Jenő és Pethő Gábor, Promenád Kávéház, Balatongyörök (Főbb ízek: dió, sárgabarack, mascarpone)
  • Álmodozó – Kovács Alfréd, Édes Vonal Cukrászda – Vác (Főbb ízek: meggy, étcsokoládé, fehércsokoládé)

Emellett Magyar Cukrász Ipartestület tizenkilencedik alkalommal hirdette meg a „Magyarország Tortája” versenyt augusztus 20-i nemzeti ünnepünk, államalapító Szent István ünnepe, Magyarország szimbolikus születésnapja köszöntésére. A versenyt óriási népszerűségnek örvend, évről évre egyre többen és egyre nagyobb kíváncsisággal várják az ünnepi tortát. Az ipartestület közleménye szerint a 2025. évi versenyt a „Dobostorta 140” témakörben hirdette meg az Ipartestület. A hungarikum dobostorta ugyanis idén ünnepli megjelenésének 140. évfordulóját. Dobos C. József a tortáját 1884-ben alkotta meg, de első alkalommal 1885-ben a Budapesti Országos Általános Kiállításon mutatta be a nagyközönségnek. 
Az őshonos magyar gyümölcsök szinte teljes választékát használták a versenyzők a birstől a somon át a homoktövisig, de elmondható, hogy a sláger a meggy és a kajszibarack volt.  fűszerekkel is bátran bántak a nevező cukrászok, legkedveltebbnek a zsálya és a kakukkfű bizonyult a tortákban. Aszú, furmint, kéknyelű, hárslevelű is előfordult, de a kadarka ihlette meg leginkább a versenyzőket a magyar borok közül és természetesen a gyümölcspálinkák is több tortában megjelentek ízesítésként.

Az idei döntős torták a következők:

  • Aranyliget – Papp Dániel – Papp Cukrászda, Makó
  • Napsugár – Novák Ádám és Haller-Dovalovszki Barbara – REÖK Kézműves Cukrászda és Kávéház, Szeged
  • Aranykörte – Kocsis Réka - Krém Cukrászda, Székesfehérvár
  • DCJ Stílusgyakorlat – Balogh László és Kis Roland – Kézműves Cukrászda, Gyula
  • Fürtös menyecske – Rosta Sándor és Rábai Anita – Mozart Cukrászda, Hévíz
  • Vadszüreti csábítása – Füredi Krisztián – Hisztéria Cukrászda, Tápiószecső

Szőke Zoltán, a Magyar Cukrász Ipartestület vármegyei vezetője, a hódmezővásárhelyi Szőke Cukrászda tulajdonosa gratulációját fejezte ki a résztvevőknek, főként vármegyei kollégáinak, hogy időt és energiát nem spórolva felkészültek a versenyre és ilyen kitűnő eredményt értek el. Kérdésünkre elmondta, óriási áldozat és energia, hogy az elképzelésből megszülessen egy újdonság. Hozzátette, kívánja, hogy a megmérettetés csak fokozza a kedvüket bármilyen eredményt érnek el is el. Hajrá Csongrád-Csanád vármegyei kolllégák! – jegyezte meg.

Mindkét verseny esetében júniusban választja ki a zsűri a nyertest. A két tortát augusztus elején ismerheti meg a nagyközönség, és augusztus 19-től az ország számos cukrászdája árusítja majd.

Fotók forrása: Egy Csepp Figyelem Alapítvány, Magyar Cukrász Ipartestület

Galéria