Biztonságos és megfizethető energia az Unióban
Az EU ellenállt az energiaellátás biztonságát fenyegető kritikus kockázatoknak, visszaszerezte az energiapiac és az árak feletti ellenőrzést, és felgyorsította a klímasemlegességre való átállást. Ezek az energiaunió helyzetéről szóló 2024. évi jelentés fő megállapításai, amely számba veszi az EU által 2023–2024-ben az energiaunió célkitűzései, az Oroszország fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségének csökkentésére irányuló REPowerEU terv és a tiszta energiára való átállás terén elért eredményeket.
A jelentés szerint az EU sikeresen létrehozta a 2030-ra kitűzött éghajlat- és energiapolitikai céljainak eléréséhez szükséges szabályozási és finanszírozási keretet, és lefektette a megújult gazdasági növekedés és versenyképesség alapjait.
A fogyasztók számára az energiaválság kezelése érdekében uniós szinten hozott intézkedések megtérültek, és a villamosenergia- és gázárak drasztikusan csökkentek a 2022. évi csúcsokhoz képest. Az új energiapiaci jogszabályok, például a megreformált uniós villamosenergia-piac szerkezete azt jelenti, hogy a legkiszolgáltatottabbak is jobban védettek a lekapcsolással szemben. Földgázár-válság esetén az uniós országok intézkedéseket vezethetnek be a fogyasztók védelme, valamint a megfizethető energiához és az alapvető szociális szolgáltatásokhoz való hozzáférés biztosítása érdekében.
Jelentős előrelépés történt a megújuló energia terén:
Az EU-nak azt is sikerült biztosítania, hogy az orosz gáz részaránya az uniós behozatalban a 2021. évi 45 %-ról 2024 júniusára 18 %-ra csökkenjen. Eközben nőtt a megbízható partnerektől, például Norvégiából és az Egyesült Államokból származó behozatal. Az EU pedig 2024. augusztus 19-én, jóval a november 1-jei határidő előtt teljesítette a téli gáztárolásra vonatkozó 90%-os célkitűzését.
Bár jelentős előrelépés történt az energiaunió célkitűzéseinek elérése terén, a jelentés megállapítja, hogy vannak olyan területek, ahol javításra van szükség.
További információk
Az energiaunió helyzetéről szóló jelentés weboldala (teljes dokumentum- és jelentéscsomaggal)
Az európai zöld megállapodás megvalósítása