A munkahelyi mentális egészség fontosságának felismerése a mentális egészség világnapján
Túl gyakran fordul elő, hogy a mentális egészséggel kapcsolatos kihívásokkal küzdő emberek félreértéssel, elutasítással és elszigeteltséggel szembesülnek. Ennek kezelése kulcsfontosságú az egészségesebb és befogadóbb társadalmak kiépítéséhez. Ezért minden évben megünnepeljük a mentális egészség világnapját, amelynek idei témája a munkahelyi mentális egészség.
E fontos esemény alkalmából a Bizottság uniós támogatási csomagot terjesztett elő a megbélyegzésről. A Bizottság együtt fog működni a nemzeti hatóságokkal annak végrehajtása érdekében, és összekapcsolja őket a mentális egészséggel foglalkozó érdekképviseleti csoportokkal az inkluzív és tájékozott szakpolitikai döntéshozatal érdekében.
A megbélyegzés elleni küzdelem nemcsak a politikai döntéshozatalról szól, ezért a Bizottság elindította az új „Ebben az együtt” kampányt is. Ez Unió-szerte meg fogja szólítani az embereket, hogy szembeszálljanak a tévhitekkel, és előmozdítsák a mentális egészséggel kapcsolatos nagyobb megértést és elfogadást. Támogatni fogja továbbá az oktatással kapcsolatos nemzeti fellépéseket azáltal, hogy oktatási anyagokat juttat el Európa-szerte az iskoláknak a tudatosság növelésének és a mentális egészség normalizálásának egyik módjaként.
Emellett a mai napon frissített nyomon követést tettek közzé a mentális egészséggel kapcsolatos átfogó uniós megközelítés részét képező 20 kiemelt kezdeményezés előrehaladásának nyomon követésére. Ennek a 2023-ban bevezetett megközelítésnek 1,23 milliárd EUR összegű finanszírozási lehetőségei vannak, amelyek közvetlenül és közvetve támogatják a tagállamokat. Célja, hogy biztosítsa i. a megfelelő és hatékony megelőzést, ii. a magas színvonalú és megfizethető mentális egészségügyi ellátáshoz és kezeléshez való hozzáférést, valamint iii. a felépülést követően a társadalomba való visszailleszkedést.
Egy 2023. évi uniós felmérés szerint az elmúlt 12 hónapban csaknem minden második ember (az EU lakosságának 46 %-a) tapasztalt érzelmi vagy pszichoszociális problémákat, például depressziót vagy szorongást. Nagy a tét, ezért az EU elkötelezett egy olyan jövő megteremtése mellett, ahol mindenki mentális egészségét ápolják, értékelik és védik.