A Bizottság támogatja az uniós borágazatot az új kihívások kezelésében

Az Európai Bizottság egy sor intézkedést javasol annak érdekében, hogy az európai borágazat megőrizze versenyképességét, rezilienciáját, és a gazdaság egyik húzóágazata maradjon az elkövetkező évtizedekben is.

Az ágazat számos kihívással néz szembe, mint például a változó fogyasztói trendek, az éghajlatváltozás és a piaci bizonytalanságok.

A Bizottság javaslata célzott intézkedéseket vezet be annak érdekében, hogy segítse az ágazatot a termelési potenciállal való gazdálkodásban, a változó fogyasztói preferenciákhoz való alkalmazkodásban és új piaci lehetőségek felszabadításában. A szóban forgó intézkedések egyrészt segítenek fenntartani sok olyan vidéki terület életképességét, amelynek jövője a borágazat adta munkalehetőségektől függ, másrészt hozzájárulnak az uniós borágazat társadalmi jelentőségének megőrzéséhez.

A borágazat szakpolitikai keretének legfontosabb változásai

  • A többlettermelés megelőzése: a tagállamok felhatalmazást kapnak arra, hogy fellépjenek a többlettermelés megelőzése, a piac stabilizálásának elősegítése és a termelők pénzügyi nyomással szembeni védelme érdekében, és engedélyezzék például a kivágást, azaz a nem kívánt vagy felesleges szőlő eltávolítását, illetve a zöldszüretet, azaz az éretlen szőlő szüret előtti eltávolítását.
  • Rugalmasság a telepítés tekintetében: az új keret további rugalmasságot biztosít az újratelepítés engedélyezési rendszerét illetően. A termelők beruházási döntéseiket a jelenlegi változó körülményekhez tudják majd igazítani. A tagállamoknak lehetőségük lesz arra is, hogy a telepítési engedélyeket jobban összehangolják a nemzeti és regionális szükségletekkel.
  • Éghajlat-politikai támogatás: az ágazat fokozott támogatást kap annak érdekében, hogy ellenállóbbá váljon az éghajlatváltozással szemben. A tagállamok az éghajlatváltozás mérséklését és az ahhoz való alkalmazkodást célzó beruházások esetében az elszámolható beruházási költségek legfeljebb 80%-ára növelhetik az uniós pénzügyi támogatás maximális összegét.
  • Egyértelmű forgalombahozatali szabályok: az alacsonyabb alkoholtartalmú borászati termékekre vonatkozó szabályok egyértelműbbé tétele és a közös termékelnevezések révén könnyebb lesz innovatív termékeket forgalmazni az egységes piacon.
  • Harmonizált címkézés: a borok címkézésére vonatkozó összehangoltabb megközelítés előnyös lesz a piaci szereplők számára, mivel csökkenti a költségeket, egyszerűsíti az uniós határokon átnyúló kereskedelmet, valamint könnyű hozzáférést biztosít a fogyasztók számára az információkhoz.
  • A borturizmus felélénkítése: a földrajzi árujelzővel védett bort kezelő termelői csoportok támogatást kapnak a borászattal kapcsolatos turizmus fejlesztéséhez, hozzájárulva ezzel a vidéki területek gazdasági fejlődésének fellendítéséhez.
  • Hosszabb promóció: az európai borok hatékonyabb népszerűsítése érdekében a harmadik országokban a piac megszilárdítására irányuló, uniós finanszírozású promóciós kampányok időtartama 3 évről 5 évre nő.

Előzmények

Az uniós borágazat Európa kulturális és gazdasági szerkezetének sarokköve. A globális bortermelés 60%-át és a világ borexportértékének 60%-át kitevő ágazat alapvetően fontos szerepet játszik a vidéki gazdaságokban, és szorosan kapcsolódik az európai hagyományokhoz, a gasztronómiához és az idegenforgalomhoz. Bár az uniós borpolitika igazán sikeres volt az uniós borok minőségének védelme és népszerűsítése terén, a folyamatban lévő demográfiai változások, az újabb és újabb fogyasztási szokások, az éghajlati kihívások és a piaci bizonytalanságok egyre nagyobb terhet jelentenek az ágazat számára.

E kihívások kezelése céljával létrejött a borpolitikával foglalkozó magas szintű munkacsoport, hogy megvitassa az ágazat szükségleteit, valamint az ágazattal és a tagállamokkal közösen megoldásokat javasoljon. Az Európai Parlament Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottságának 2025. február 11-i ülésén Christophe Hansen biztos bejelentette, hogy a Bizottság hamarosan előterjeszti a borágazatról szóló javaslatát, amelynek célja, hogy a magas szintű munkacsoport ajánlásait konkrét jogalkotási intézkedésekké alakítsa át. A mai napon előterjesztett javaslat ennek a kötelezettségvállalásnak tesz eleget.

Elfogadását követően az új keret gyors fellépést tesz lehetővé, bővíti a termelők számára rendelkezésre álló opciók körét, és Unió-szerte biztosítja a versenyképes borágazat jövőjét.

További információk

Az 1308/2013/EU rendeletet, az (EU) 2021/2115 rendeletet és a 251/2014/EU rendeletet módosító javaslat 

Borászat – Európai Bizottság

Európai Bizottság | Agrár-élelmiszeripari információs portál | Mezőgazdasági piacok | Borászat

 

(Forrás: Európai Bizottság)

Szerző: Zsoldos Bálint
2025.04.04.